Haber

Kemer’de ‘mobil atık toplama merkezi’

Kemer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, çevre kirliliğinin önlenmesi ve geri dönüşüm çalışmaları kapsamında “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Merkez, Arslanbucak ve Göynük mahallelerinde makul yerlere “mobil atık toplama merkezi” yerleştirdi. atıklar ekonomiye kazandırılır.

Mobil atık merkezlerinde kağıt ve karton, plastik, metal ve cam atıkları, küçük elektronik eşyalar, bitkisel atık yağlar ve pil atıklarının amacına uygun olarak toplanması amaçlanmaktadır.

– Nüfus yoğunluğuna göre planlanmıştır

Başlangıçta nüfusun yoğun olduğu 3 noktada konumlandırılan ‘mobil atık toplama merkezleri’, her 8-12 bin kişiye 1 adet, yoğunluk sırasına göre ise 4 farklı noktada yerleştirilmesi planlanıyor. .

– 7 çeşit atık toplanır

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan Atık Geri Kazanım Merkezlerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Sıfır Atık Uygulamalarına İlişkin Yöntem ve Esaslar tarafından belirlenen özelliklere göre yedi farklı kategoride (kağıt, cam, metal, plastik atıklar, atık elektrikli ve elektronik eşya ile Vatandaşlar, evlerinde farklı şekilde biriktirdikleri kağıt, karton, cam, metal ve plastik atıklar, bitkisel atık yağlar, atık piller gibi ambalaj atıkları ile atık elektrikli ve elektronik atıklar gibi ambalaj atıklarını farklı şekilde bertaraf edebileceklerdir. konutlardan, toplama için farklı bölmelerden/bunkerlerden oluşan taşınabilir atık toplama merkezlerine.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, diğer 7 tür atığın geri dönüştürülmesi için ilçe genelinde 3 noktaya portatif atık toplama merkezleri yerleştirdiklerini söyledi.

Kemer Belediyesi olarak çevreye ve doğaya her zaman duyarlı olduklarını vurgulayarak, “Geri dönüşümü teşvik etmek adına birçok toplumsal bilinçlendirme projesi gerçekleştirdik. Geri dönüşümün hem doğayı korumak hem de çevre kirliliğini ortadan kaldırmak, ekonomiye ve üretime katkı sağlamak açısından ülkemize ve ülkemize sağlayacağı olumlu etkinin farkındayız ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Şimdilik üç mahallemizde makul yerlere ‘mobil atık toplama merkezleri’ koyduk. Bu sayı gelecekte artacaktır. Kemer’de yaşayan vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını diliyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu