Haber

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Üst Klasman ve FGAT Temsilcisi Seminerine katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Temsil Kurulu tarafından düzenlenen 2022-2023 Futbol Dönemi Üst Klasman, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri (FGAT) Orta Devre Semineri bugün başladı.

Riva’da düzenlenen seminere Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkan Yardımcısı Murat Aksu, Yönetim Kurulu Üyeleri Müslüm Özmen, İdil Karademirlidağ Suher, Talat Papatya, Murat Şahin, Genel Sekreter Kadir Kardaş ve Temsilciler Meclisi Başkanı Gökhan Özsavaş, Meclis Üyeleri ve temsilciler katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi seminerde yaptığı konuşmada, “Saldırıda bulunduğunuz maçlarda, maç öncesi, esnası ve sonrasında stat içi ve dışı düzenlemelerin talimatlara uygun olarak işleyişini denetler ve raporlarsınız. TFF adına bir misyondur. Çok değerli ve kritik bir sorumluluğunuz var. Burada söz konusu olan konu insan hayatıdır. Yasak olan yabancı unsurların stadın içine alınmaması ve taraftarın maçı inançla izleyebilmesi çok değerli. Biliyorsunuz her maçın kendi iç dinamikleri var. Taraftarın heyecanı ve takımını destekleme şekli çok farklı. Bu dinamikleri göz önünde bulundurarak bir ön çalışma yapmanız gerekiyor. Karşılaşılabilecek tüm sorunları tek tek belirlemek gerekir. Güvenlikle ilgili tüm birimlerle her ayrıntıyı görüşün. Ve bu durumda, karşılaşmaların güvenliğini sağlayın.” Ajansın çok değerli olduğunu belirtti.

“Üzücü olayların yaşanmaması için yeni düzenlemeleri hayata geçiriyoruz”

Temsilcilerden raporlarını titizlikle hazırlamalarını isteyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Raporlarınız Hukuk, Disiplin ve Tahkim kurullarına gidiyor. Bu kararların bazen küçük bazen de büyük etkileri oluyor. Bu raporların çok detaylı ve kusursuz bir titizlikle hazırlanmasını bekliyoruz. Göreve geldiğimizde güveni, adaleti, şeffaflığı ve eşitliği tahsis edeceğiz dedik. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz. Maçın sonucu ne olursa olsun bizim için en değerli konu insan hayatıdır. İzmir’de hepimizi üzen olaylar yaşadık. Bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için yeni düzenlemeler yapıyoruz. Bir daha böyle bir şey olmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Temsilci atamalarında kriterler oluşturmaya çalışıyoruz”

 

Başkan Mehmet Büyükekşi şöyle devam etti: “Sistemlerimizi dijitalleştiriyoruz. Tüm raporlarınızı FYS için dijital olarak erişilebilir hale getirdik. Önceden, raporlar yalnızca maçın ertesi günü öğlen 12’ye kadar girilebiliyordu. Bugün maç düzenlemesi bittikten sonra en geç 2 saat içinde rapor sisteme kaydediliyor. Hakem atamalarında olduğu gibi, algoritmalar kullanarak temsili atamalar yapmaya çalışıyoruz. Ek olarak; Aday ekibe alınacak yeni temsilciler için bazı kriterleri yeniledik. İngilizceyi zorunlu hale getirdik. Yüksek lisans, doktora varsa ek puan verdik. Süreci şeffaf bir şekilde yürüttük. Daha önce duyurduk. Başvurular 3 gün açık kaldı. Adaylar internet üzerinden başvurdu. Başvuruda doldurulması gereken 9 maddeyi puanladık. Makul bir puanın üzerinde olanları sınava davet ettik. Sınava yabancı dil, psikoteknik analiz, kendi kendine konuşma, bilgisayar kullanımı, spora ve futbol kültürüne hakimiyet gibi alanlarda girdik. Tüm sınavları geçen 43 yeni klasman temsilcimiz ekibimize katıldı. Değerli bir katkı yapacaklarını umuyoruz.”

 

“Kötü tezahürat duymak, görmek, okumak istemiyoruz”

 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de statlardaki korkunç ve korkunç tezahüratların son bulmasını istediklerini belirterek, “Üzerinde çalıştığımız bir diğer konu da; Küfür ve hakaretler… Raporlarda artık karşılaşma sırasında küfürlerin açıkça yazılmasına gerek kalmayacak. Maçlardaki küfürleri numaralandıracağız ve sayı kodu ile tutanağa yazılmasını sağlayacağız. Artık küfür ve kötü telaffuz duymak, yazmak veya okumak istemiyoruz. Yazmanızı da istemiyoruz. Stadyumlarda taraftarların ailece keyifle maçı izleyebilecekleri bir ortam yaratmak istiyoruz. Onun için Fair Play Konseyi kurduk. Burada en yetkin oyuncuları, kadroları, teknik direktörleri, taraftarları değil, en centilmeni seçiyoruz. Tribünlerdeki çocuk ve kadın taraftar sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bunun için amacımız küfürden arındırılmış ve sahaya yabancı maddelerin atılmadığı bir ortam oluşturmaktır. Emniyet Müdürlüğü ile de irtibat halindeyiz. Bundan sonra stadın tamamına giren ambulans ve itfaiye araçları mutlaka aranacak. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Lütfen siz de elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu barış ortamının sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması ve raporun titizlikle yazılması değerlidir.”

 

“Kadın temsilci sayısının artmasını istiyoruz”

 

Üst tasnif, federasyon güvenlik ve akreditasyon ve klasmandaki temsilci sayısının 321 olduğunu vurgulayan Mehmet Büyükekşi, “Bu 321 temsilciden sadece 3’ü kadın. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yönetim kurulumuzda 2 kadın üye ve atadığımız tüm komitelerde en az 1 kadın üye atadık. Umarım aramızda daha fazla kadın temsilci görürüz. TFF olarak kadın heyet üyeleri, kadın temsilciler, kadın oyuncular, kadın hakemler, kadın taraftarlar ve futbolla ilgilenen kızların sayısını artırmak istiyoruz. Bu nedenle kadın temsilci sayımızı artırmak için çalışacağız” dedi. açıklama yaptı.

 

“TFF’yi müsabakalarda temsil ediyorsunuz”

 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Konuşmamı bitirirken klasman temsilciliğinden üst klasman ve federasyon güvenlik ve akreditasyon temsilciliğine yükselen 36 temsilcimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Her maçta TFF’yi temsil ediyorsunuz. Görevinizi en uygun koşullarda, en keyifli biçimde, en uygun imkanlarla yapmalısınız. Her zaman birlik ve beraberlik içinde çalışarak Türk futbolunun marka değerini yükselteceğimize inanıyorum. Adil ve şeffaf olursak, güven ve hakkaniyet dağıtırsak ve tanık olaylarını en aza indirirsek, marka değerine katkıda bulunuruz. Temsilciliğin çok zor bir görev olduğunun bilincindeyiz. Çok çalışacağını biliyorum. Sen bizi temsil ediyorsun, bu yüzden sana inancımız tam. Kendi adıma ve Yönetim Kurulumuz adına çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.”

 

Temsilciler Heyeti Başkanı Gökhan Özsavaş açılış konuşmasında yeni dönemde yapılacak çalışmaları anlatarak temsilcilere başarılar diledi.

Seminerin ilk gününde; prof. Orhan Tatar “Afet Risk Azaltma Çalışmaları ve Türkiye Deprem Tehlike Haritası”, Temsilcilik İşleri Koordinatörü Baki Şahin “Talimat Değişiklikleri, Rapor Hataları”, Temsilcilik İşleri Başkan Yardımcısı Sadık Yıldırım “Dijital Rapor Sunumu” hakkında bilgi verdi. Tüm temsilciler iki aşamalı psikoteknik testlere ve grup çalışmasına tabi tutulduktan sonra seminerin ilk günü tamamlanmış oldu.

Üst Sınıflandırma, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri Semineri, eğitim programları ve yazılı sınav ile 15 Aralık 2022 Perşembe günü sona erecektir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu