Teknoloji

NASA, Mars kraterindeki olağandışı şekillerin gizemini çözmeye çalışıyor

Mars’ta hala çözülmeyi bekleyen birçok farklı gizem var. Geçmişinde mikrobiyal yaşam olup olmadığı, kutuplarının altında bilinmeyen “göller” olup olmadığı gibi pek çok bilinmeyen ve merak edilen soru var. Bunlardan biri Mars’ın kuzeyinde. Arabia Terra’daBuradaki bir dizi kraterin içinde olup bitenler son derece gizemli görünüyor.

NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter, HiRise kamerasını kullanarak Arabia Terra’daki kraterlerin bazı görüntülerini yukarıdan yakaladı. HiRise ekip üyesi Paul Geisslerbu hafta söz konusu kraterler” gizemli şekillere ve dağılıma sahip ilginç birikintiler içerdiğini” Yazdı. HiRise, Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülüyor.

Kraterin gizemi birçok modülden oluşuyor. Geisler, Birikintiler, katmanlar veya teraslar gibi görünen yatay laminasyonlara sahip olun“Yazıyor. Işıldayan parlak sırtlar da görülebilir.

Bu ayırt edici şekiller biraz kafa karıştırıcıdır, ancak Mars’taki buzlu madde süblimleşirken ( süblimasyon – bir katıyı doğrudan gaza dönüştürme işlemi ) olası bir açıklamadır. Geissler,” Teraslar farklı süblimleşme dönemlerini temsil edebilir.‘ diye yazar ve devam eder:’ Belki de daha büyük kraterler yüzeyin 45 ila 60 metre altındaki bir su tablasına girmiş ve oluşumdan sonra sular altında kalmıştır.

Süblimasyonun Mars’ta değerli bir yeri var. Harika bir örnek, gezegenin soğuk güney kutup bölgesinde bulunan bir kraterdir. Mutlu Yüz Krateriiçinde görülebilir. Zamanla süblimleşen don, kraterin görünümünü ve ortaya çıkan gülen yüzü değiştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu