Haber

İmamoğlu’nun avukatı: ‘Hakim ceza vermeye meyilli’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK Lideri ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın yeni duruşması yarın görülecek. Duruşma öncesi açıklama yapan İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, “Son duruşmada tanıklarımız dinlenmedi, bilirkişi görüşümüz dikkate alınmadı. Bu nedenle hakim bir an önce karar verilmesini istediğini söyledi. Hakim ceza vermeye meyilli olduğunu gösterdi’ dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 13 bin oy farkla kazandığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin iptaline ilişkin yaptığı basın açıklamasında, kendisini suçladığı iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. “YSK Başkanı ve üyelerine hakaret etti.” “Siyasi yasak” talebiyle yargılanmasına yarın Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, duruşma öncesi yaptığı değerlendirmede, mahkemenin bir an önce karar vermek istediğini ve hakimin müvekkilini cezalandırma eğiliminde olduğunu kaydetti.

Adil yargılanma ve beraat talep ettiklerini belirten avukat Polat, şunları söyledi: ‘Son duruşmada yaşananlar zaten belli. Tanıklarımız dinlenmedi, dinlenilmeleri engellendi. Uzman görüşümüz dikkate alınmamıştır. Bu nedenle hakim, bir an önce karar vermek istediğini sözlü olarak dile getirdi. ‘Geç kaldık’ diyerek bir an önce karar verilmesinden yana. Ancak biz, hemen karar vermektense adil bir karar verilmesini, adil yargılanmayı ve bu beklentiye dayalı olarak tüm savunma delillerimizin toplanmasını tercih ediyoruz.söz konusu.

“Söyleyene dava yok ama bu sözünden dönene dava açıldı”

‘Bay. Süleyman Soylu’nun şikayeti vardı. O dosya savcılıkta hâlâ açık. O dosya bizim dosyamızda yer almasına rağmen ne Sayın Mahkeme ne de Sayın Savcılık bu konuda herhangi bir değerlendirme ve görüş bildirmemiştir.dedi Polat, Dolayısıyla şöyle bir durum söz konusu olur: ‘Aptalca’ bir sözü ilk defa söyleyen bir insan vardır. Bu sözü söyleyen kişi hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır ancak bu sözü söyleyen kişi hakkında dava açılmıştır ve ilgisiz bir vaziyette devam etmektedir. Bir de soruşturma yapılıyor. Bu devam ediyor. Yani söyleyen için bir işlem yok ama iade eden hakkında her türlü hukuki yollara başvurularak bir süreç yürütülüyor. Bunu hiçbir hukukçu vicdanının kabul edeceğini sanmıyorum. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum ama böyle bir şeyin olmaması gerektiğini ve olamayacağını düşünüyorum.dedi.

Polat açıklamalarına şöyle devam etti:

‘Bilinçaltı aslında ‘Bu sözler Soylu’ya söylendi’ dedi. Aksini söyleyen varsa hep birlikte gülelim. Ama orada ne demiş: ‘Söze bakarım söz mü diye, adama bakarım adam mı diye’ sözünün başına aittir, sanırım bununla bitiyor. Daha sonra cezalandıracağını da söyledi. Bu, ‘aptal’ kelimesiyle ilgili kısmı kabul etmediği anlamına gelir. Sadece bu ilk cümlenin girişiyle ilgili olup, kelimeyi bütünün anlamından ayırarak ve bütünlüğünü bozarak ona değer verdiğini göstermiştir. Bu vesileyle cezalandırma eğiliminde olduğunu gösterdi. Buna bir itirazımız var. Açıktır ki, bir kelime ve bir konuşma, bağlamından koparılarak ve bütünden ayrılarak parçalara ayrılamaz. Bu ceza hukukunda olmaması gereken bir şeydir. Bu açıkça kasıtlı bir okumadır. Yargı kararlarında, mahkeme içtihatlarında alışılmadık bir durumdur. Bir kişinin söylediğine, söylediğinden farklı bir anlam veremezsiniz.’

“Adil yargılanma ve beraat bekliyoruz”

Bu duruşmaya rağmen tanıklarımızı dinlemek, diğer süreçleri tamamlamak ve delil toplamakta ısrar edeceğiz. Beklentimiz; Bir an önce adil yargılanmasını, ilgili süreçlerin uygulanmasını ve adil karar verilmesini talep ediyoruz. Buradaki beklentimiz açıkçası beraat. Aksi halde bir hukukçunun vicdanında ve hukuk mantığında asla düşünüp kabul edebileceği bir karar olmayacaktır. Adil yargılanma ve beraat beklentimizi ve sayın mahkemenin adil davranacağına olan güvenimizi devam ettireceğiz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu